Sen Yeter ki İSTE 400 TL Burs Cepte!

 

İTSO (İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası) tarafından verilecek “eğitim bursu” hakkında detay bilgi aşağıda sunulmuştur:

1) Esas amaç; “başarıyı ödüllendirmek” olup, bu burs programı kapsamında: 2017 Yılı Üniversite tercihlerinde; ilk üç tercihinde İSTE’nin dört yıllık fakülte ve yüksekokul bölümlerini tercih edip, İSTE’ye yerleşen ve kayıt yaptıran öğrenciler arasında en yüksek puanı olan üç öğrenciye (her bölüm için ayrı ayrı olmak üzere) 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nda 9 ay süreyle aylık 400 TL burs verilmesi planlanmaktadır.

2) Burs verilecek fakülte ve yüksekokul bölümleri aşağıdaki gibidir;

 

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

a) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

b) Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü

c) İnşaat Mühendisliği Bölümü

d) Makine Mühendisliği Bölümü

e) Mekatronik Mühendisliği Bölümü

f) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü

g) Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

 

Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi

a) Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü

 

Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi

a) Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

 

İskenderun Sivil Havacılık Yüksekokulu

a) Havacılık Yönetimi Bölümü

 

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

a) Seyahat İşletmeciliği Bölümü

b) Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü

 

3) Burs miktarı her öğrenci için aylık 400 TL olarak belirlenmiştir.

4) Burs verilecek öğrenciler, yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra ve öğrenci kayıt işlemi sonrası ÖSYM ile İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan alınacak resmi verilere göre belirlenecektir.

5) Burs verilecek öğrencilerin belirlenmesinde öncelik sırası örgün öğretim öğrencilerinindir. İkinci örgün öğretim öğrencilerine, örgün öğretim öğrencilerinden kontenjan kaldığı takdirde burs verilecektir. İki yıllık bölümler ile konservatuvar gibi özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümler burs programına dahil değildir.

6) Daha önce bir üniversiteden lisans derecesi ile mezun olan öğrenciler (Açıköğretim Fakülteleri ve üniversitelerin ön lisans diploması veren bölüm mezunları hariç) diğer kriterleri sağlasalar bile burstan faydalanamazlar.

7) Ücretli olarak bir işte çalışmakta olanlar, diğer kriterleri sağlasalar bile, İTSO tarafından sağlanan bu burstan yararlanamazlar.

8) Burslu öğrencinin 1.nci Dönem sonunda, dönem not ortalaması 4 üzerinden 2,25 ve üzerinde olmalıdır. Dönem not ortalaması 4.00 üzerinden 2,25’in altında olan öğrencinin bursu ikinci dönem için kesilir.

9) Burs verilecek öğrenciler ile ayrıca ikili sözleşme yapılarak öğrenci velisine ve İTSO’ya bilgi verilecektir.

10) İskenderun Teknik Üniversitesi’nin farklı kurum ve kuruluşlarla yapmış/yapacak olduğu protokoller kapsamında verilen burslar için geçerli olmak üzere; yukarıda mevzubahis edilen bölümlerin öğrencilerine farklı kuruluşlar tarafından burs verildiği takdirde, hangi bursların hangi öğrencilere verileceğine, İSTE’de burslar için oluşturulan ilgili komisyonlar karar verecektir. İlgili öğrenciler bu burslardan yalnızca birinden yararlanabilecektir.