Teknolog Olmaya Hazır mısınız?

Mezun Adayı Son Sınıf Öğrencilerimizin Dikkatine;

Bildiğiniz üzere; İSTE’nin “İş Dünyasıyla Entegrasyon (İDE) programına katılarak sahaya inen mezun adaylarımız çoktan ENTEGRATÖR oldular ve ENTEGRATÖR SERTİFİKASI aldılar. Şimdi de; İSTE’yenlere diplomasının yanında bir sertifika daha veriyoruz: TEKNOVERSİTE mezunlarına “TEKNOLOGLUK SERTİFİKASI”.


 

Malumunuz, TEKNOVERSİTE vizyonunu ortaya koyan İskenderun Teknik Üniversitesi’nin temel hedeflerinden birisi, hangi bölümde okuyor olurlarsa olsunlar, öğrencilerini aynı zamanda birer “TEKNOLOG” olarak; yenilikçi ve girişimci birer teknoloji yöneticisi olarak yetiştirmektir. Bu hedefi gerçekleştirmek üzere; tüm bölümlerinin birinci sınıf müfredatlarına Türkiye’de ilk kez “TEKNOLOJİ OKURYAZARLIĞI” dersi (zorunlu) yerleştirilmiştir. Bu ders ile öğrencilerimiz; teknoloji ve teknoloji literatürü ile tanıştırılmakta, böylece bilginin nasıl teknolojiye dönüştürülebileceğini, teknolojinin mesleklere ve topluma nasıl nüfuz ettiğini ve edeceğini erken evrede öğrenebilmekte ve kendisini geleceğe hazırlayacak bilgileri edinebilmektedir. Öğrencilerimiz bu vesile ile İSTE Teknoloji Transferi Ofisi (İSTE-TTO) tarafından yönlendirilen “Yenilikçilik ve Girişimcilik Ekosistemi” hakkında bilgilere de sahip olabilmektedir. Öğrencilerimiz, kendi bölümlerindeki eğitim ve araştırma sürecini de sürekli olarak bu teknoloji yoğun ekosistem içerisinde değerlendirerek, kendilerini mezun olana dek “TEKNOLOG” olarak yetiştirebilme fırsatını yakalayabilmektedir. İSTE olarak; bu değerli çalışmaların ve sürecin sonundaki birikimlerin katma değerini de ölçerek, “TEKNOLOJİ OKURYAZARLIĞI” düzeyinden “TEKNOLOJİ YÖNETİCİSİ” düzeyine geçen Türkiye’nin geleceğine yön verecek mezunlarımıza “TEKNOLOGLUK SERTİFİKASI” vermek istiyoruz.

TEKNOLOGLUK SERTİFİKASI” almak isteyen mezun adayı tüm son sınıf öğrencilerimizi 01 Haziran 2017 Perşembe günü saat 12.30’da tüm kampüslerimizde yapılacak 100 sorudan oluşan çoktan seçmeli bir test şeklinde hazırlanan TEKNOLOGLUK SINAVI’na davet ediyoruz.

Sınava katılmak için (Sınava sadece mezun olabilecek durumdaki son sınıf öğrencileri katılabilecektir), en geç 31 Mayıs 2017 Saat 12.30’a kadar bölüm sekreterliklerinize uğrayarak kaydınızı yaptırabilirsiniz. Yapılacak sınavda; güncel teknoloji bilgileri, girişimcilik ve inovasyon, fikri ve sınai mülkiyet hakları, teknoloji transferi ve yönetimi, teknoparklar, enformasyon teknolojileri vb. konularda sorular sorulacaktır.

Katılımlarınızı bekler, başarılar dileriz.

İSTE Rektörlüğü

NOT: Daha ayrıntılı bilgi İSTE–TTO’dan alınabilir (Teknoloji Transfer Ofisi)