İstiklal Şairimiz Mehmet Akif ERSOY İSTE’de Anıldı

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu’nda İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümünde  “İstiklal ve İstikbal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” düzenlendi.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu Spor Salonunda düzenlenen ve Öğretim Görevlisi Doktor Yahya YILMAZ’ın konuşmacı olarak katıldığı programa, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay DERELİ, İMYO Müdürü Doç. Dr. Selçuk MISTIKOĞLU, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Yapılan ‘Saygı Duruşu’ ve hep birlikte okunan İstiklal Marşı’nın ardından; Mehmet Akif ERSOY’un hayatının anlatıldığı video seyircilere izletildi. Daha sonra Türk Milletinin karakterinde ‘İstiklal’ kavramının yeri ve Mehmet Akif ERSOY’la İstiklal Marşı’nın Bütünleştirilmesi başlıklı konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Öğr. Gör. Dr. Yahya YILMAZ; İstiklal Marşı’nda geçen “ben ezelden berridir hür yaşarım” kıtasına dikkat çekerek Türk tarihinde esarete her zaman karşı çıkıldığını ve hür yaşamın ne denli kıymetli olduğunu hatırlattı. Seyircilerin dikkatle dinlediği Konferansta YILMAZ, Mehmet Akif ERSOY’un milletin İstiklal ve İstikbal mücadelesinde bir simge olduğunu hatırlattı. Mehmet Akif ERSOY’un İstiklal Marşı’na verdiği öneme değinerek; “Merhum Mehmet Akif, ‘Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın’ sözüyle o dönemlerin ne kadar kıymetli olduğunu bilmemiz gerektiğini tekrar tekrar hatırlatıyor” diyerek İstiklal Marşı’nın, manasının ve kıymetinin her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tarafından bilinmesi gerektiğini vurguladı. YILMAZ, konuşmasına Mehmet Akif ERSOY’un vatana sahip çıkılması gerektiğini belirten sözlerini paylaşarak konuşmasına son verdi.