Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim ve İnovasyon Şart!

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) tarafından Teknoversite’de Bilim ve Teknoloji Sohbetleri programı kapsamında, Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Koç’un konuşmacı olarak katıldığı Bilgi Ekonomisine Dayalı Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim ve İnovasyon Sistemleri konulu etkileşimli çalıştay, İSTE Rektörlük Konferans Salonu’nda İSTE’li öğrencilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkileşimli çalıştayın başlangıcında; zenginleşme ve yaşam şartlarının iyileştirilmesinin, temelinde insan olan ekonomik kalkınma çabalarının ana hedefi olduğunu belirten Prof. Dr. Muammer Koç, sürdürülebilir kalkınmanın, bugün itibari ile bütün dünyada hem devletler düzeyinde hem de uluslararası organizasyonlar düzeyinde, bütün dünyayı ilgilendiren ve hedef haline getirilen önemli bir konu olduğunu söyledi. Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Koç sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya özellikle son yüz senedir hızlı bir sanayileşmeden dolayı kendi kendini öldüren, kendi kendini bitiren bir yer haline geldi. Hem toplumsal olarak hem de küresel olarak. Özellikle biz Türkiye olarak, ne yapabiliriz, ne yapmalıyız, bunun önlemleri nedir, biz bunlardan hangilerini yapmaya başlamalıyız, bunları düşünmemiz gerekiyor. Türkiye bu konuda çalışan bir ülke ve Türkiye’de çeşitli kurumlarda sürdürebilir kalkınma planları yapılıyor. Şurası muhakkak ki, öncelikle, insan gücümüzü iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Genç nüfus iyi değerlendirilebilirse bizim için iyi, diğer ülkeler için ise tehdit oluşturur ve bu durum bizi kalkındırır”.

Konuşmasında eğitim ve kitap okumanın önemine de değinen Prof. Dr. Muammer KoçBiz yeteri kadar okumuyoruz, bizim en büyük problemimiz bu. Çocuklarımıza, kendimize, en azından okuma aşkını ve alışkanlığını kazandırabilirsek, bu bile birçok problemi aşmamıza yardımcı olur” diyen Prof. Dr. Muammer Koç, konuşmasının son bölümünde İSTE öğrencileri ile beyin fırtınası yaparak inovasyon ve eğitimin sürdürülebilir kalkınmadaki önemi hakkında görüş alışverişinde bulundu. Çalıştay kısmında ele alınan ve beyin fırtınası yapılan konulardan bazıları şunlar oldu; “Çok iyi hazırlanmış olduğu halde, kalkınma planları neden etkin olarak işlerlik kazanamamaktadır?”, “Türkiye’nin ekonomik kalkınma için örnek alabileceği model veya ülke var mıdır?”, “İyi eğitim nedir? Eğitimin temel faktörleri nelerdir? Çocuğunuzun nasıl bir eğitim almasını isterdiniz?”

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Koç’a hediye takdim etmesi ile konferans sona erdi.