İSTE-TTO’da ‘YALIN İNOVASYON’ Konuşuldu

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) Bilim ve Teknoloji Sohbetleri” kapsamında; iş dünyasının önemli isimlerini ağırlamaya devam ediyor. TEMSA Pazarlama ve İnovasyon Müdürü Mert Umut Özkaynak, Yalın İnovasyon” konulu sohbet buluşmasında İSTE’li akademisyen ve öğrencilerle bir araya geldi.

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO) “Bilim ve Teknoloji Sohbetleri” programı kapsamında; TEMSA Pazarlama ve İnovasyon Müdürü Mert Umut Özkaynak’ın konuşmacı olarak katıldığı “Yalın İnovasyon” konulu etkinlik, İSTE Merkez Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Mert Umut Özkaynak, TEMSA’nın 66 Ülkeye ihracat yapan ve Türkiye’den Amerika’ya kendi markasıyla araç yapan 1 Milyar TL cirolu bir şirket olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, inovasyonun pazardaki artan önemini anlattı. Özkaynak; “Yeni bir pazarda var olmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey o pazarın ihtiyaçlarını, taleplerini anlayabilmeniz ve yetkinliklerinizle örtüştürmeniz. Pazarın ihtiyaçlarını kendi yetkinliklerinizle hayata geçirerek ürünleştirmenizdir. Bunu yaparsanız, müşterileriniz olur ve para kazanabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Mert Umut Özkaynak konuşmasına şöyle devam etti: “Buradan mezun olduğunuzda önünüzde birçok yol olacak, ama ileride hepinizin ortak kesişim noktası bir ‘şirket’ olacak, çeşitli risklerle karşılaşacaksınız. İşte risklerin olduğu yerde fırsatlar da vardır, bunu iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Çok defa sormuşuzdur, çok para kazanan şirketler, örneğin sosyal medya devleri, onlar neyi doğru yaptılar ve siz neyi doğru yapmalısınız ki onlar kadar para kazanmalısınız? Bunun bir tek cevabı var; o da inovasyondur! Ar-Ge çalışmaları sırasında hayal ettiğiniz her şeyin para edeceği ile ilgili kesin bir şey yoktur. Şunu yapsam satar, bunu yapsam tutar dediğiniz şeyler gerçek değildir. Sahaya çıkıp bunu test etmediğiniz sürece, bunların gerçek olduğunu bilemezsiniz... Bunu da ancak müşteriler test edebilir. İşte ‘Yalın İnovasyon’ derken yalınlık nereden geliyor, öne sürülen tezlerin ve hipotezlerin müşteri tarafından doğrulamasından geliyor” dedi.

Günümüzde; kurulan şirketlerin azami ömrünün yaklaşık 20 yıl olduğunu belirten Özkaynak, şirketlerin daha çok iş modeli üzerine odaklandıklarını söyledi. Özkaynak; “Teknoloji bütünsel olarak bir sistemin içerisinde önemli bir parçadır. Müşteriler, ürünün teknolojisine bakmakla birlikte, ürünün kendi ihtiyaçlarına cevap verip vermediğine de bakıyor. Ürün geliştirirken bunları unutmamak lazım... Ürünlerin kolay kullanılabilir olması gerekir…” değerlendirmelerinde bulundu.

Konuşma aralarında dinleyicilerin sorularını yanıtlayan Mert Umut Özkaynak, konuşmasının sonunda toplantının organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti. Program, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektör Danışmanı Doç. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu’nun Mert Umut Özkaynak’a teşekkür plaketi takdim etmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.