Dörtyol Meslek Yüksekokulu

Tanıtım

Tarihçemiz:

      1992 yılında kurulan Dörtyol Meslek Yüksekokulu, 1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında Mustafa Kemal Üniversitesi'ne bağlı birim olarak Endüstriyel Elektronik ve Makine programlarıyla eğitime başlamıştır.
      2001 yılı şubat ayında çağdaş standartlarla yapılan Kuzuculu Yerleşkesi'nin tamamlanması ile birlikte 487.368 m² yerleşke arazisi üzerine kurulu 5500 m² lik kapalı alanlı kendi binasına taşınmıştır.

 
 

 

      Dörtyol Meslek Yüksekokulu; 23 Nisan 2015 tarih ve 29335 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6640 sayılı kanun ile Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununa eklenen ek 160 madde ile kurulan İskenderun Teknik Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Dörtyol Meslek Yüksekokulu aktif dönemde (2017-2018) mevcut 1319 öğrencisiyle öğretime devam etmektedir. 

 

MisyonumuzTeknolojik gelişmelere uygun, mesleğin gerektirdiği bilgi düzeyine sahip, değişimlere uyum sağlayabilen, sorumluluk ve meslek ahlakına sahip, kendine güvenen, lider ve takım ruhunu benimsemiş, yaratıcı, doğru kararlar verebilen rekabetçi gençler yetiştirmek.

Vizyonumuz: Sanayinin ihtiyaç duyduğu ara teknik elemanların eğitim ve öğretimini nitelikli olarak gerçekleştirmek; güncel teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilecekleri teorik ve pratik bilgileri kazandırmak, ekip çalışması ve araştırmaya dayalı bir eğitim – öğretim sunmak, sanayi kuruluşları ile işbirliğinin sağlanmasına katkıda bulunmaktır.   


BÖLÜM ve PROGRAMLAR:

* Bilgisayar Teknolojileri Bölümü
    - Bilgisayar Programcılığı
* Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Bölümü
    - Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
* Muhasebe ve Vergi Bölümü
    - Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
* Elektronik ve Otomasyon Bölümü
    - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Programı
* Elektrik ve Enerji Bölümü
    - Elektrik
    - Gaz ve Tesisat Teknolojisi
* Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü
    - Makine
    - Makine Resim ve Konstrüksiyon
 
      Yerleşke alanı içerisinde 20.000 m²'lik alan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu için tahsis edilmiştir. Yurtta 508 öğrenci (254 kız, 254 erkek) barınma ihtiyacını karşılayabilmektedir.